Prečo biomasa? Lebo medveď!

Autor: Ján Golian | 13.2.2012 o 8:30 | Karma článku: 10,73 | Prečítané:  2266x

V podobnom duchu vo väčšine prípadov znejú argumenty práve proti využívaniu biomasy na energetické účely. Vo svete sa v roku 2010 vyrobilo dvakrát viac energie z biomasy ako z atómovej energie. Prečo by sme na Slovensku nemali vyrábať biometán? Prečo by sme nemali vo väčšej miere využívať potenciál, ktorý Slovensko má?

Prírodný potenciál

Poľnohospodárstvo sa v SR realizuje na cca 50 % územia. Spolu s Fínskom sme najvidieckejšou krajinou v EÚ, keďže vidiecke oblasti zaberajú cca 86 % územia. Sme priam predurčení na progresívnejšie využívanie tohto prírodného potenciálu. Spomedzi všetkých dostupných obnoviteľných zdrojov energie na Slovensku má biomasa najväčší technický potenciál (cca 65 %). Jeho využitie je však mizivé. Podiel účelovo pestovanej biomasy a poľnohospodárskej biomasy na celkovom technickom potenciáli biomasy je viac ako 50 %, avšak jeho využívanie nie je spolu ani len 5 %. Netvrdím, aby sme bezhlavo ihneď nahradili celú spotrebu zemného plynu biometánom, ale určite je potrebné postupne znižovať závislosť od ruského zemného plynu a tým zvýšiť energetickú bezpečnosť SR.

Prečo práve biometán

Biometán je plyn, ktorý vzniká fermentáciou biomasy a je upravený tak, aby mal technické parametre porovnateľné s technickými parametrami zemného plynu, a teda je vhodný na vtláčanie do distribučnej siete zemného plynu.

Podporovať biometán sa SDKÚ-DS rozhodla na základe jedinečných podmienok, ktorými Slovensko disponuje. V porovnaní s Rakúskom máme jedinečnú výhodu v hustote existujúcej distribučnej siete zemného plynu, keďže SR je v poradí druhou krajinou v EÚ v dĺžke plynovodov. V porovnaní s Nemeckom je komparatívnou výhodou Slovenska priemerná rozloha družstiev.

Energetický regulační úřad v Českej republike na základe tamojšej legislatívy nesúhlasí so zachovaním podpory biometánu, keďže majú stanovený povinný výkup biometánu a odporúča radšej podporovať výrobu elektriny a tepla v bioplynových staniciach. Na Slovensku je však situácia iná, pretože sme presadili legislatívu, ktorá nenariaďuje povinný výkup biometánu. Bioplynové stanice nie sú pre Slovensko až také vhodné, pretože je nutné ich lokalizovať do vidieckych oblastí, v ktorých je však využitie vyrobeného tepla vo väčšine prípadov problematické.

Zemný plyn vs biometán

Spotreba zemného plynu má pre Slovensko dva efekty - makroekonomický a ekologický. Všetky peniaze za zemný plyn odchádzajú v podobe platieb do zahraničia, avšak pri biometáne by mohli mať multiplikačný efekt v prospech slovenskej ekonomiky. Čo sa týka ekologického efektu, spaľovanie biometánu má na životné prostredie neutrálny efekt, čo sa o spaľovaní zemného plynu určite povedať nedá. EÚ preto presadzuje, aby spoločnosti vyrábajúce elektrinu z fosílnych palív museli nakupovať emisné povolenky, čo v budúcnosti zvýši cenu koncovému spotrebiteľovi.

Ceny, ceny, ceny...

Je úplne jasné, že na základe uvedených informácií nemá zmysel podporovať biometán, ak by benefity boli nižšie ako náklady. Zhrniem preto benefity, ktoré biometán prináša z makroekonomického aj z mikroekonomického hľadiska:

  • štát nemusí vynaložiť peňažné  prostriedky zo štátneho rozpočtu na odstraňovanie nepriaznivých ekologických následkov pri využívaní konvenčných zdrojov energie,
  • subjekty nebudú musieť vynakladať peňažné prostriedky na nákup emisných povoleniek, čo by sa premietlo do koncových cien,
  • nie je potrebné vynaložiť peňažné prostriedky na obstaranie nových technológií, aby súčasné technológie plnili emisné limity,
  • zlepšenie obchodnej a platobnej bilancie znížením dovozu energetických surovín,
  • diverzifikácia dodávok suroviny a eliminácia rizika vzniku ďalšej plynovej krízy,
  • eliminácia rizika zániku spoločností, v dôsledku možnej vysokej ceny emisných povoleniek a tým zabránenie rastu sociálnych nákladov a výpadkov na daniach,
  • benefity za možnosť multiplikácie peňažných prostriedkov v domácej ekonomike,
  • vytvorenie pracovných miest v odvetví poľnohospodárstva, stavebníctva, strojárstva, služieb...

Zhrnuté a podčiarknuté, elektrina vyrobená z biometánu je v konečnom dôsledku výhodnejšia ako elektrina vyrobená z konvenčných zdrojov. Cenu elektriny vyrobenej z biometánu stanovuje nepriamo nezávislý regulačný úrad ÚRSO. Táto cena by mohla byť podobná s cenou za konvenčnú elektrinu, ale to by na výstavbu 2 blokov jadrovej elektrárne Mochovce nemohlo ísť zo štátneho rozpočtu 1,5 mld. €, ktoré zaplatili daňovníci a nie spotrebitelia elektriny. A aká je cena elektriny vyrobenej z uhlia? Nielenže vysoká, ale podľa môjho názoru priam nevyčísliteľná - eTrend 24. 8. 2009.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?