Čo urobila SDKÚ-DS pre slovenské poľnohospodárstvo

Autor: Ján Golian | 15.2.2012 o 8:40 | Karma článku: 10,63 | Prečítané:  2075x

Pre tých, ktorí sa pohybujú a pracujú v poľnohospodárstve je odpoveď zrejmá. SDKÚ-DS nikdy vo svojej doterajšej histórii nemala ministra rezortu pôdohospodárstva. Logicky by teda otázky tohto typu mali smerovať, keď ideme od r. 1990 na KDH, HZDS, Smer (anektoval SDĽ - Koncoš), SMK a Most-Híd (Simon) a opäť vláda Smeru s HZDS vrátane terajšieho tieňového ministra Smeru Becíka.

Vo verejnosti však opäť panuje mýtus a vyplýva to aj z množstva reakcií na moje články, že hlavnú zodpovednosť za mizériu v rezorte pôdohospodárstva nesie SDKÚ-DS a tí, ktorí rezort v skutočnosti viedli sa v tichosti škeria v kúte. Naši neprajníci nám vyčítajú, že to bol minister Mikloš, kto likvidoval poľnohospodárov, pričom mu vyčítajú démonizované vyjadrenia na adresu poľnohospodárov. Pravda je však iná a nemôžeme si nenávisť voči SDKÚ-DS zamieňať s reálnymi skutkami.

Pre zabúdajúcich by som rád pripomenul napr. podporu vo výške 6 mld. Sk na zmiernenie následkov katastrofálneho sucha v r. 2000, s ktorej sa vyčerpalo necelých 5 mld. a najviac z tej podpory sa vyčerpalo v severných regiónoch Slovenska, kde v tom čase bolo zrážok najviac, čo bolo do značnej miery plytvanie verejnými zdrojmi. Zodpovedne uvažujúci ľudia v tomto kontexte kritické vyjadrenia vtedajšieho podpredsedu vlády pre ekonomiku určite nepovažujú za znevažujúce ťažkú prácu roľníkov.

Ako SDKÚ-DS prostredníctvom svojich poslancov, či už boli v koalícii, resp. v opozícii reagovala na vývoj v agrorezorte, budem dokumentovať prostredníctvom ich práce vo výboroch NR SR, ako aj návrhmi zákonov a pozmeňovacích návrhov k predkladaným vládnym návrhom zákonov.

V parlamente som si vyskúšal obe pozície - kritika z opozičných lavíc a paradoxne často aj kritika z koaličnej pozície. S ťažkým srdcom musím priznať, že ani vývoj agrorezortu za posledný rok a pol nebol ideálny. Prejdem však ku konkrétnemu. Opozičný poslanec som bol ako náhradník za Ivetu Radičovú od apríla 2009. V novembri som spolu s kolegom Janišom predložil návrh zákona o minimálnej výške nájomného z poľnohospodárskych pozemkov a o povinnosti platenia dane vlastníkom pozemku a nie užívateľom pozemku. Jeho cieľom bolo objektivizovať výšku nájomného pre vlastníkov pôdy a zároveň zbaviť povinnosti platenia dane užívateľov. Žiaľ, náš návrh neprešiel, avšak dokázali sme pretlačiť do programového vyhlásenia Radičovej vlády vetu ,,Vláda SR posilní vlastnícke práva k pôde". Keďže minister Simon sa neponáhľal s plnením tohto bodu, nedostal sa ani na rokovanie vlády. Aj preto toto riešenie ponúkame opäť v našom programe 4×4 riešenia pre vidiek.

Dovolím si povedať, že aj vďaka mojej aktivite pri prerokovávaní zákonov vo výboroch sa dostalo do spoločných správ viacero zmien, ktoré návrhy skvalitnili. Okrem poľnohospodárskych noriem, kde som predložil niekoľko pozmeňovacích návrhov najmä k zákonu o potravinách, k zákonu o plemenitbe a k zákonu o veterinárnej starostlivosti, sme spolu s kolegom Janišom v rámci procesu prerokovania poslaneckého návrhu kolegu Jurčíka dostali do zákona o podpore obnoviteľných zdrojov energie niekoľko ustanovení, ktoré nedovolia napríklad pri využívaní biomasy podobný špekulatívny vývoj ako to bolo pri fotovoltike.

Myslím si, že hanbiť sa nemusím ani aktivitám na záchranu slovenského Tokaja. Aj mojou zásluhou nezostal tento problém skrytý, ale dostal sa až do povedomia pani premiérky a na verejné prerokovanie výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie.

Počet mojich návrhov a návrhov mojich kolegov, ktorých som už menoval a aj ďalších poslancov z klubu SDKÚ-DS napr. p. poslankyne Tkáčovej, Horvátha a iných a ktoré súvisia s vidiekom je niekoľko desiatok. Rozsah článku neumožňuje menovať ich všetky, dajú sa však vyhľadať v zápisoch z rokovaní výborov a pléna NR SR.

Verejnosti iste neuniklo moje zaangažovanie sa vo veci škandalózneho predaja dreva bez verejnej súťaže, ktoré sa udialo koncom minulého roka a prepuklo v januári. Žiaľ, musím povedať, že tak ako som bol sklamaný zo zmlúv, ktoré sa v štátnych lesoch našli po minulej vláde, rovnako som však sklamaný z toho, že podobné zmluvy boli podpísané aj za našej vlády pod tútorstvom ministra Zsolta Simona.

Na záver si dovolím jednu, pre niekoho možno perličku, pre iného záležitosť životného významu (mám na mysli pestovateľov a spracovateľov ovocia). Spolu s kolegom Mikušom sme dokázali presvedčiť ministra financií o potrebe zrušiť spotrebnú daň z ovocného vína. Uznal, že po zmenách, ktoré presadili lobisti na parlamentnej pôde do jeho pôvodného mechanizmu zdaňovania podľa obsahu alkoholu, je táto daň nespravodlivá. Nuž, porozmýšľajte, či aj schopnosť priznať chybu a napraviť ju nie je dôvodom na dôveru.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?