Produkcia biomasy neohrozuje potravinovú bezpečnosť SR

Autor: Ján Golian | 23.2.2012 o 8:40 | Karma článku: 12,76 | Prečítané:  1072x

Tento článok je pokračovaním dvoch predchádzajúcich článkov na mojom blogu. Príspevok je orientovaný na produkciu zelenej hmoty na ornej pôde a je logickým vyústením diskusie v reťazci energetické využitie biomasy, jej výroba a spracovanie. Otázka, či môže intenzívnejšie využívanie ornej pôdy na produkciu biomasy ohroziť potravinovú bezpečnosť, je predmetom kontroverzných diskusií nielen na Slovensku, ale aj vo svete. Diskusia na spomínanú tému je mnohokrát zaťažená rôznymi predsudkami, emóciami a predstavami, ktoré zvyčajne nereflektujú objektívne skutočnosti. Ako to na základe poznatkov, ktorými disponujem vidím ja, sa pokúsim vysvetliť v nasledujúcich riadkoch.

Produkcia verzus spotreba

Pre posúdenie vzťahu medzi produkciou plodín potravinového reťazca a spotrebou pre potreby humánnej výživy je ťažké získať hodnoverné údaje. V r. 2005, keď som bol štátnym tajomníkom na MP SR, som požiadal Výskumný ústav ekonomiky poľnohospodárstva a potravinárstva, aby rastlinnú produkciu plodín potravinového reťazca z úrody r. 2004 (bola podpriemerná) prepočítali na energetický ekvivalent vyjadrený v PJ. Zároveň som z Výskumného ústavu potravinárskeho získal údaj o energetickom ekvivalente potravín v PJ, ktoré dokáže cca 5,5 mil. Slovákov za rok skonzumovať. Výsledok si môžete porovnať v priloženej tabuľke. V tabuľke navyše nie je zakalkulovaný dovoz potravín, ktorý skutočnú spotrebu z domácej produkcie výrazne skresľuje.

Tab.: Energetický potenciál biomasy produkovanej pre výživu hosp. rok 2004 - 2005

Druh poľnohospodárskej biomasy

Energetický ekvivalent (PJ) - produkcia

Energetický ekvivalent (PJ) - potrebný na výživu obyvateľstva SR

Cukrová repa

6,06

3,95

Zemiaky

1,25

1,50

Obilniny

53,78

17,22

Repka olejná

6,13

2,80

Slnečnica

4,46

1,36

Kukurica

11,90

3,04

Sója

0,19

0,18

SPOLU

83,77

30,05

Zdroj: VÚEPP Bratislava

Z tabuľky je zrejmý nepomer medzi produkciou a spotrebou v podpriemernom roku, z čoho je jasné, že pre produkciu energetických plodín na ornej pôde existuje významný priestor, ktorý sa dovozom ešte zvyšuje. Tento vzťah navyše tlačí na znižovanie cien v rastlinnej produkcii pre domácich pestovateľov.

Pre ekonomicky vysoko efektívne pestovanie biomasy na energetické účely hovoria aj iné faktory. Mám na mysli najmä priemernú veľkosť poľnohospodárskych podnikov v SR, ktorá je podľa údajov Eurostatu viac ako 560 ha, čo je najviac v EÚ (ČR niečo cez 250 ha, Veľká Británia cca 130 ha, priemer EÚ niečo cez 35 ha). Keď chce niekto v ktorejkoľvek inej krajine EÚ stavať bioplynové zariadenie či už s kogeneráciou alebo biometánovou práčkou, musí si hľadať viacero partnerov. Na Slovensku to s prehľadom zvládne jeden podnik. Optimálne podmienky pre energetické poľnohospodárstvo významne podporuje aj hustota plynofikačnej siete a aj platná legislatíva. Nižšia produkcia plodín potravinového reťazca v rastlinnej výrobe významne prispeje aj k cenovej stabilite jednotlivých plodín vzhľadom k ich nižšej ponuke na trhu.

Vyššie uvedené súvislosti sme sa pokúsili optimálne zakomponovať do volebného programu SDKÚ-DS do parlamentných volieb 2012, aby sme pre vidiecke prostredie vytvorili alternatívu jeho ekonomického rozvoja. Som presvedčený, že tento program môže významným spôsobom prispieť k zvyšovaniu počtu trvalo udržateľných pracovných miest na vidieku a na druhej strane tržby z predaja energií z OZE ostanú „pracovať" v príslušných regiónoch, čím sa vytvárajú investičné predpoklady pre realizáciu ďalších infraštrukturálnych projektov.

Som presvedčený, že konflikt medzi produkciou plodín potravinového reťazca a energetickými plodinami neexistuje. Je však potrebné vypracovať novú koncepciu a stratégiu poľnohospodárstva v SR tak, aby vývoj bol vyvážený. Aj o vypracovanie takejto stratégie v prípade, že dostaneme na to mandát, sa po voľbách 2012 pokúsime.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?